MareX WeBlog

Windows Phone 7 - viděl jsem, zkusil jsem - děkuju nechci

REKLAMA

Jsem rád za to, že jsem si před rokem a něco koupil HTC HD2. Proč? Protože na tento telefon je v současné době možné nainstalovat nejen původní Windows Mobile 6.5, ale i Android, Ubuntu a nyní už i Windows Phone 7 (v budoucnu ještě MeeGo).  Mohu si tedy ten který „operační“ systém vyzkoušet a zjistit, který mi bude vyhovovat nejvíc. Proč jsem slovo „operační“ dal do uvozovek? To kvůli WP7, protože tento mi jako plnohodnotný operační systém nepřijde. Ono totiž ty funkce, které tento nový systém má, má v dnešní době asi každý „hloupý“ mobil za pár stovek. Ba co víc, každý druhý takový obyčejný mobil toho umí víc.

Já jsem samozřejmě také nemohl odolat a musel jsem si WP7 na svém HD2 vyzkoušet. Po takové zkušenosti jsem rád, že jsem se neukvapil a nekoupil si HD7. Ne že bych to nějak plánoval, protože jsem si řekl, že HD2 mi musí vydržet alespoň dva roky, ale lehce jsem o tom uvažoval.

Začneme s tím, co se mi na WP7 líbí, protože je toho podstatně méně než toho, co se mi nelíbí.

Rychlost

Tohle je na WP7 naprosto super, dokonce i na portu pro HD2. Odezva systému je rychlá, výjimkou jsou občasné menší prodlevy při spouštění některých aplikací (toto by snad měl řešit únorový update). Ale hlavně plynulost veškerých animací je absolutně bezkonkurenční. I když se pozorně díváte, nevšimnete si sebemenších záseků v různých přechodech a podobně.

Přímá podpora Google Exchange

To mě příjemně překvapilo, protože mám všechny kontakty na Google účtu díky Androidu.

Moc toho není, takže můžeme pokračovat tím, co se mi nelíbí.

Extrémní jednoduchost

Říká se, že v jednoduchosti je síla. To je samozřejmě většinou i pravda, ovšem ve WP7 je jednoduchost dovedena až do extrému. Nastavení téměř veškeré žádné. Nepřišel jsem ani na to, jak nastavit přesměrování hovorů jen pro určitou situaci (možná jsem špatně hledal?). Určování polohy lze jen vypnout nebo zapnout, žádná volba, jestli chci polohu určovat jen podle bezdrátových sítí. Už nějakou dobu nemám WP7 v mobilu, takže si teď nevzpomenu, co všechno mi tam chybí, ale můžu říct, že je toho spousta.

Chybějící podpora SIM Toolkit

Ještě než se začaly prodávat první WP7 telefony jsem někde na webu četl o tom, jak Microsoft prohlásil, že telefon je telefon a proto slouží k telefonování a věcem s tím spojenými. Já teda nevím, ale jestli se nepletu, tak SIM Toolkit je součástí karty SIM a tedy k mobilnímu telefonu tak nějak neoddělitelně patří. To, že v telefonech, jejichž cena začíná na deseti tisících, není podporován, je vyloženě výsměch ze strany Microsoftu.

Kopírovat & vložit

K tomu není co říct. Tuhle funkci mají i obyčejné telefony a v PDA by měla být jednou ze základních.

Prohlížení internetu

Tak toto mě zklamalo ze všeho nejvíc. Já totiž ani tak na mobilu nehraju hry, když někde čekám a podobně, ale brouzdám po internetu. A mezi námi ten integrovaný Internet Explorer je prostě Internet Explorer. Microsoft nikdy neuměl dělat prohlížeče internetu (to platí i o PC), ale aspoň se mohl ve WP7 držet zažitého standardu co se týká zoomování a zobrazování stránek. Z většiny prohlížečů pro mobily (PDA) jsme zvyklí, že pokud si ručně přiblížím stránku, tak nějak očekávám, že se čtený text přizpůsobí šířce displeje. Microsoft musel mít opět něco vyjímečného, takže v jeho IE to tak nefunguje. Oni si totiž usmysleli, že jen oni vědí, jak velký text potřebujete číst a rovnou se tak vykreslí. To znamená, že ve finále nepřiblížená stránka vypadá divně, protože každá část má jinak velký text a při poklepání na určitý element stránky se tento roztáhne akorát na šířku displeje. V závislosti na daném elementu stránky je tedy někdy text zbytečně velký, ale co je horší, někdy tak malý, že ho sotva přečtu a to mám dobré oči. Pokud chci text zvětšit a přiblížím stránku ručně, už musím posouvat do stran, protože text se na šířku nepřizpůsobí, což je extrémně nepohodlné. Jinak nastavení také veškeré žádné a nepodpora Flashe tomu taky nedodá na použitelnosti. Řeknu to asi takhle: na Androidu mě prohlížení internetu baví, na WP7 vůbec.

Ostatní

  • v kalendáři nejde nastavit na novou událost individuální opakování – například každý druhý den (taky dobrá úchylárna)
  • v galerii nemám možnost prohlížet klasicky alba přátel kromě těch, co jsou ve „What’s new“ (poněkud nedodělané propojení s Facebookem)
  • při propojení s FB nemám možnost zvolit, zda chci přátele z FB zobrazovat v seznamu kontaktů, či nikoliv (prostě tam jsou, ať chci nebo nechci)
  • Bing mapy jsou oproti mapám Google naprosto otřesné
  • žádné USB Mass Storage (tak tohle je už totální hovadina, navíc, když ta karta je jinak normálně nepoužitelná)

Ještě jsem nepochopil vrchní lištu. Tam totiž standardně nic není, kromě hodin. Teprve po kliknutí se zobrazí baterie, signál, Wi-Fi atd. Důvod mi poněkud uniká. Kdyby šlo aspoň o ušetření místa, jenže to taky není ono, protože ta lišta tam pořád je, akorát je prázdná.

Takže mezi námi, obyčejný mobil si můžu koupit za tři tisíce. Koupit si telefon za 12 tisíc, který oproti tomu obyčejnému za 3 tisíce skoro nic navíc neumí, mi přijde jako naprostá blbost. Jsem zvědavý na budoucí updaty, snad Microsoft dostane rozum.

REKLAMA

Windows Phone 7 - viděl jsem, zkusil jsem - děkuju nechci